gototopgototop

naslovna

На 25.01.2018год. СОУ „Наум Наумовски- Борче“ активно учествуваше во одбележувањето на 37 -миот роденден на нашата музичка легенда Тоше Проески во просториите на неговата Спомен куќа на „Гумење“.

Нашите ученици подготвени од своите професори Билјана Проеска, Емил Солески и Пеце Христоски, учествуваа во изработката на цртежи со ликот на Тоше, како и во програмата  со рецитал и негови песни изведени од хорот при училиштето. На самата програма слушнавме дел од  најемоционалните песни како што се „Го молам ноќва небото да ми те врати", „The hardest thing" , изведени од страна на бендот „Кици и Пеце".Во височините на неговото дело и песни не понесе прекрасниот сопран на оперската пејачка Билјана Јосифов, придружувана од клавијатуристот Сашко Николовски. Збор зедоа директорката на Спомен куќата Елена Мирчевска, како и Градоначаникот на општина Крушево Томе Христоски. Во Спомен куќата „Тодор Проески“ се одржа и традиционалната крводарителска акција во чест на Тоше. 

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1


НАЈНОВИ ОБЈАВИ:
ПОСТАРИ ОБЈАВИ:

banersoknigi

Точно време

Огласна табла

krusevo

Пребарување

РАСПОРЕД НА НАСТАВА


logoMON

АНКЕТА

Дали ви се допаѓа новиот дизајн на сајтот
 

Моментални Посетители

Има 17 гости присутни